در مورد کمر درد چه می دانید؟

در مورد کمر درد چه می دانید؟

کمر درد در آمریکا یکی از علل اصلی حاضر نشدن در محل کار بوده و پس از سرما خوردگی دومین دلیل مراجعه به پزشک می باشد و هزینه های اقتصادی زیادی را به سیستم درمانی و بیمه ای این کشور وارد می کند.
بسیاری از بیماران مبتلا به کمر درد پس از گذشت 6 هفته بدون هیچ درمان خاصی بهبود می یابند ولی بسیاری از آن ها به مداخلات درمانی نیازمند می باشند.
علت بیش از 90% کمردردها ناشناخته می باشد اما از جمله عللی که می تواند منجر به کمر درد شود می توان به وضعیت بدنی نامناسب، حمل اجسام سنگین، نشستن طولانی مدت ، عدم تعادل عضلانی، ضعف عضلات local ، مشکلات فتق دیسک، مشکلات مفصل ساکروایلیاک، مشکلات مفصل هیپ و اختلاف طول دو اندام اشاره نمود.
اما از میان همه عوامل می توان به دو عامل سرفه و سیگار کشیدن اشاره نمود, سرفه با افزایش فشار داخل شکم به شدت باعث ایجاد کمر درد گردیده و رابطه مستقیمی بین سیگار کشیدن و درد کمر وجود دارد اگر شما دچار کمر درد می باشید هیچ چیز به اندازه کاهش وزن و دوری از سیگار در کاهش دردتان موثر نیست.
 اما به طور قطع مهمترین فاکتور در ایجاد کمر درد سابقه کمر درد قبلی می باشد. به طوری که اشخاصی که قبلاً کمر درد را تجربه کرده اند، شانس ابتلای مجدد آن ها به کمر درد به شدت افزایش می یابد و این احتمال نزدیک به 60% می باشد لازم به یادآوری است که از نقش مسائل روحی روانی و اجتماعی نیز نباید غافل گردید.
آناتومی کمر
 ستون فقرات کمری از 5 مهره تشکیل گردیده که در بالا با ستون فقرات سینه ای و در پایین با استخوان ساکروم امتداد می یابد. باید ذکر شود که هرگز نمی توان کمر را به صورت مجزا مورد بررسی و معاینه قرارداد و در کتب مرجع فیزیوتراپی نیز کمر همراه مفاصل ساکروایلیاک و مفاصل هیپ به صورت کمربند کمری – لگنی مورد معاینه و درمان قرار می گیرد.
 مهره های کمری از یک تنه مهره – 2 عدد فاست بالایی – 2 عدد فاست پایینی – زوائد عرضی و زوائد خاری تشکیل شده است و بین دو مهره دیسک بین مهره ای قرار می گیرد.


 دیسک بین مهره ای از یک قسمت مرکزی به نام نوکلئوس پولپوسوس و یک قسمت محیطی به نام آنالوس فایبرسوس تشکیل گردیده است.
همچنین رباط های لیگانتوم فلاووم – لیگامان طولی قدامی و خلفی و لیگامان های بین زوائد عرضی و زوائد خاری نیز در ناحیه کمر وجود دارد.
از آنجایی که بسیاری از افراد عادی جامعه و بیماران در بین تمام المان های کمر بادسیک بیشتر آشنا بوده و در مورد آن کنجکاوتر هستند در اینجا به صورت جزئی تر به بررسی دیسک بین مهره ای می پردازیم.
دیسک بین مهره ای
همانگونه که قبلاً ذکر گردید دیسک بین مهره ای از دو قسمت مرکزی و محیط تشکیل گردیده است با گذشت زمان و از دهه دوم زندگی تغییرات تخریبی بر روی دیسک آغاز می گردد و قسمت مرکزی آن از حالت ژله ای کم کم به حالت فیبروز تغییر شکل می دهد، دیسک با افزایش سن ظرفیت جذب آب را از دست داده، فیبرهای کلاژی آن افزایش یافته والاستین آن کاهش می یابد و از دهه چهارم و پنجم زندگی قسمت مرکزی دیسک تقریباً به طور کامل از حالت ژله ای به حالت فیبروز تبدیل می شود. با گذشت زمان همچنین فضای بین دو مهره کاهش یافته و اسئوفیت ها شروع به تشکیل شدن می کنند.
فتق دیسک بیشتر بین 20 تا 50 سالگی شایع می باشد و پس از 60 سالگی احتمال آن به شدت کاهش می یابد زیرا بیشتر فضای دیسک از بافت فیبروز پرگردیده است.
 فتق دیسک در 98% موارد در دو سگمانL5  - L4  و S1 – L5 می باشد.
انواع فتق دیسک                                                                                   
Intradiskal displacement
Protrusion
Extrusion
sequestration


دربسیاری از موارد فتق دیسک منجر به فشار روی ریشه های عصبی گردیده و در نتیجه بیمار احساس درد و مشکلات حسی و حرکتی در درماتوم و میوتوم مربوطه می نماید که آن را درد رادیکولار گویند.
 عصب سیاتیک (s2 – L2) و عصب فمورال (L4 – L2) نمونه های رایج درگیری ریشه های عصبی در ناحیه کمر می باشند.

در بخش های دیگر مشکلات کمری را به صورت دقیق بررسی می نماییم


در بخش های دیگر مشکلات کمری را به صورت دقیق بررسی می نماییم.