در مورد زانو چی می دانید؟

در مورد زانو چی می دانید؟


مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن انسان و یکی از مهمترین وپیچیده ترین مفاصل بدن می باشد اگر شما هم از درد زانو رنج می برید یا علاقمند به داشتن اطلاعاتی پیرامون زانو هستیداین مطلب را دنبال کنید.
مفصل زانو متشکل از 3 جزء می باشد.
1- مفصل تیبیوفورال
2-
مفصل پاتلوفمورال
 3- مفصل تیبیوفیبولارفوقانی که البته این مفصل از نظر آناتومیکی جز مفصل زانو بوده ولی از لحاظ عملکردی با مچ با ارتباط دارد.


مفصل تیبیوفمورال از انتهای استخوان ران و قسمت بالای درشت نی تشکیل گردیده است که یک مفصل لولایی بوده و توسط لیگامانها و کپسول تقویت می گردد.

لیگامان های مفصل زانو
1- رباط صلیبی قدامی(ACL)
 احتمالاً نام این لیگامان را شنیده اید این رباط مهم ترین رباط مفصل زانو بوده و از قسمت قدامی درشت نی به قسمت خلفی انتهای ران متصل می شود مهم ترین وظیفه این لیگامان کنترل حرکت قدامی درشت نی و یا حرکت خلفی ران می باشد البته این لیگامان وظایف دیگری از جمله کنترل چرخش داخلی ساق و کنترل مکانیسم  screw  home  و ... نیز بر عهده دارد آسیب تنهای این لیگامان کمتر اتفاق می افتد و می تواند به دلیل چرخش ران روی ساق ثابت باشد در 80% موارد این لیگامان بدون تماس مستقیم آسیب می بیند. (non contact)


2- لیگامان صلیبی خلفی (PCL)
این لیگامان قویتر و محکم تر از ACL بوده و احتمال آسیب آن کمتر است و معمولاً در حوادث رانندگی و یا افتادن روی زانوی خمیده آسیب می بیند. در صورت آسیب PCL، فرد در پایین آمدن از پله، راه رفتن در سراشیبی و اسکات زدن مشکل دارد. تورمی که هنگام آسیب این لیگامان ایجاد می شود کمتر از تورمی است که هنگام آسیب ACL ایجاد می شود. برخلاف ACL، این لیگامان جریان خون بهتری دارد و احتمال اینکه با گذشت زمان ترمیم شود وجود دارد بنابراین در مواردی که این لیگامان به تنهایی آسیب دیده باشد جراحی برای بیمار انجام نمی گیرد.
 

3- رباط طرفی داخلی (MCL)
 شایع ترین آسیب لیگامانی زانو مربوط به MCL می باشد که در اثر حرکت زانو به داخل و چرخش خارجی ساق ایجاد می شود معمولاً درد و حساسیت به لمس در قسمت داخلی زانو وجود دارد درمان آن نیز (مگر در صورت پارگی کامل) فیزیوتراپی و بستن زانو بند می باشد.


4- رباط طرفی خارجی (LCL)
 این لیگامان در قسمت خارجی زانو قرار گرفته از قسمت خارجی ران به سراستخوان نازک نی متصل می شود آسیب این لیگامان معمول نبوده و در صورت وقوع بیمار کاندیدای جراحی می باشد.


مینیسک ها ( Miniscus )
در زانو یک مینیسک در قسمت داخل و یک مینیسک در قسمت خارح وجود دارد. وظیفه آن ها تغذیه غضروف مفصلی، کاهش اصطکاک، روغن کاری مفصل، جذب نیروها، افزایش سطح مفصلی و ثبات مفصلی می باشد. مینیسک ها معمولاً در حین تحمل وزن و خم بودن و چرخش زانو آسیب می بینند که شایع ترین محل آسیب شاخ خلفی مینیسک داخلی می باشد. قفل کردن، خالی کردن زانو و درد در خط  مفصلی از جمله علائم آسیب مینیسک می باشد. 

در زانو لیگامان های دیگری از جمله لیگامان کروناری، لیگامان پاپلیتئوفیبولار، بورس های مختلف و ... وجود دارد که در مباحث بعدی بحث خواهد شد.