• 11
  • مرداد
  • 0
تمرین درمانی و توانبخشی پس از عمل جراحی فتق دیسک کمری

تمرین درمانی و توانبخشی پس از عمل جراحی فتق دیسک کمری

جراحی دیسک کمر

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوستان و همراهان همیشگی

در این مقاله به بررسی جراحی ستون فقرات کمری می پردازیم با این امید که مشکلی از مشکلات شما را چاره کند .

شایع ترین جراحی های ناحیه کمر شامل موارد زیر میباشد :

1. lumbar laminectomy

Lumbar fusion.2

Lumbar disk replacement.3

در این مقاله به بررسی lumbar laminectomy و اقدامات لازم پس از آن می پردازیم.

 

همانگونه که در مقالات قبلی توضیح داده شد یکی از علل شایع کمر درد و درد رادیکولار اندام تحتانی فتق دیسک کمری میباشد که در مقاله ای به آن پرداختیم اما اگر در نهایت بیمار از درمان کانسرواتیو نتیجه نگیرد چاره ای جز جراحی باقی نمیماند در این زمان جراح قسمتی از دیسک را برداشته و آن را تخلیه میکند اما سوال اینجاست که چه زمانی بیمار باید تن به تیغ جراحی بسپارد ؟

باید تاکید کنم که تا جای ممکن از جراحی بپرهیزید زیرا مشکلات خاص خود را دارد و گمان نکنید که با جراحی همه چیز تمام میشود بلکه این تازه آغاز ماجرا میباشد تنها در صورتی راهی اتاق عمل شوید که مجبور به این کار باشید .

تنها در صورت بروز شرایط زیر عمل جراحی اندیکاسیون دارد:

1.شکست درمان غیر جراحی پس از 3تا6 ماه

2.دردهای تیرکشنده در اندام تحتانی بصورت مکرر و غیرقابل تحمل

3.اختلال حسی و حرکتی پیشرونده

4.بی اختیاری ادرار و مدفوع

مهمترین علت انتخاب جراحی ,شکست درمان غیر جراحی میباشدکه در مقالات قبل بررسی گردید.تنها در صورتی بیمارکاندیدای جراحی میباشد که 3تا6ماه درمان غیر جراحی را بخوبی انجام داده و نتیجه نگرفته باشد.باید یاداوری کنم که این مطلب در صورتی صحیح است درمان غیر جراحی به بهترین نحو ممکن انجام گرفته باشد یعنی بیمار فعالیتهای خود را تصحیح کرده باشد بهترین فیزیوتراپی ممکن برای او انجام گرفته باشد و داروهای مناسب نیز استفاده کرده باشد.

اگر بیمار همچنان به شیوه غلط رندگی خود ادامه دهد ویا مرکز فیزیوتراپی درستی را انتخاب نکرده باشد نمیتواند ادعا کند درمان غیر جراحی را انجام داده است و بسیارند بیمارانی که بخاطر رعایت نکردن اصول ارگونومی و یا انتخاب غلط یک مرکز فیزیوتراپی(به علت نزدیکی به محل سکونت-قیمت پایین و...)به سادگی زیر تیغ جراحی رفته اند در حالیکه امکان داشت براحتی بهبود یابند .

تمام مراکز فیزیوتراپی مانند یکدیگر نیستند در انتخاب خود دقت کنید رفتن به برخی از مراکز فیزیوتراپی ضررش بیش از نرفتن به فیزیوتراپی میباشد.

ممنوعیت های عمل جراحی

1.انجام ندادن درست درمان غیر جراحی

2.عدم تشخیص قطعی از لحاظ کینیکی رادیوگرافی و ...

3.وجود بی ثباتی در سگمان مورد نظر

4.بیماریهای زمینه ای مانند دیابت

5.عدم امکان جراحی برای بیمار بدلیل بیماریهای سیستمیک

تاکید میکنم در صورت وقوع شرایط اضطراری مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع ,اختلال حسی و حرکتی و بی حسی مقعد و ناحیه تناسلی بیمار باید ظرف 48 ساعت جراحی گردد. البته احتمال وقوع این شرایط تنها 1%-3%میباشد

تکنیک جراحی

استاندارد جراحی لامینکتومی ,میکروسکوپیک دیسکتومی میباشد.هنگام جراحی میتوان از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده کرد اما بیهوشی عمومی ترجیح داده میشود مگر در مواردی که بیمار تحمل بیهوشی را نداشته باشد مانند بیماریهای قلبی

بیمار روی تخت جراحی به شکم قرار گرفته و شکم بیمار بروی یک فریم که معمولا Wilson frame میباشد قرار میگیرد با این کار فشار از روی عروق شکمی برداشته شده و احتمال خونریزی کمتر میگردد

 

یک برش بطول 2تا3سانتیمتر برروی ستون فقرات در سگمان مورد نظر که در همان لحظه توسط رادیوگرافی در اتاق عمل مشخص میگردد,ایجاد میشود.فاشیا و عضلات ناحیه کنار زده میشود .در حین عمل نیز از رادیوگرافی برای کاهش خطا استفاده میکنند.

سپس چند میلیمتر از لامینا و فاست تحتانی برداشته شده ولیگامنتوم فلاووم آزاد میگرددسپس ریشه های عصبی به کناری زده شده وقسمتی از دیسک که دچار فتق گردیده تخلیه میشود.پس از پایان کار ناحیه با محلول ضدعفونی شستشو داده شده و بخیه میگردد.نکته مهم اینست که در 2تا5درصد موارد احتمال فتق مجدد دیسک بخصوص در سنین جوانی (به علت اینکه هسته پروتوگلیکان بیشتری دارد)وجود دارد که در صورت وقوع عوارض و مشکلات بیشتری بدنبال دارد.

مشکلات ناشی از عمل لامینکتومی

1.خونریزی

2.آسیب به احشأ شکمی

3.اسیب به ریشه های عصبی

4.عفونت

5.فتق مجدد

6.بی ثباتی

7.برداشته نشدن فشار از روی ریشه عصبی

اقدامات لازم پس از عمل جراحی

بیمار ظرف چند روز از بیمارستان مرخص میگردد.راه رفتن بیمار در حد قابل تحمل از همان روز بعد از عمل شروع میشود و بتدریج افزایش میابد بیمار باید داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را جهت جلوگیری از عفونت و کاهش درد مصرف نماید.بستن کمربند طبی به سلیقه و نظر جراح مربوط میگرددکه برخی جراحان آن را توصیه میکنند و برخی توصیه ای به آن ندارند.

در اینجا فعالیتهای روزمره بیمار را پس از عمل لامینکتومی بررسی میکنیم ؛

نشستن: بیمار بعد از عمل میتواند بنشیند اما باید چند نکته را مدنظر قرار داد:

1.استفاده از لومبارساپورت برای بیمار الزامی میباشد و حتما باید هنگام نشستن قوس کمر حفظ گردد.

                                              

2.از صندلی های رسمی و استاندارد استفاده گردد.از نشستن برروی مبل های راحتی و نیمکت های بدون تکیه گاه جدا خودداری کنید.

 

                             

 

3.تا 3ماه پس از عمل بیش از 15دقیقه ننشینید و دائم تغییر وضعیت دهید.

 

ایستادن: مهمترین نکته هنگام ایستادن حفظ قوس کمر میباشد از حالت های خمیده به جلو جدا پرهیز کنید.هنگام ایستادن و راه رفتن شکم خود را منقبض نمایید.